Bugun...
facebook-paylas
ROTARY VE DÖRTLÜ ÖZDENETİM
Tarih: 15-03-2022 22:03:00 Güncelleme: 15-03-2022 22:07:00


Merhabalar. Çoktandır ilimizde bir yerel yayın organında makale yazmak arzusu içerisindeydim. Uzun zamanadır ilgiyle haberlerini köşe yazılarını takip ettiğim Samsun Postasında makaleler yazmak istediğimi bildirdiğimde İnternet gazetemizin Genel Yayın Danışmanı iki etmeden kabul etti ve ilk yazımız üyesi olduğum SAMSUN KARADENİZ ROTARY KULÜBÜ  İile ilgili bütün etkinliklerimize dair çalışmalarımız hakkında siz okurlarımızı ve kamuoyunu bilgilendirmeye çalışacağım. Şimdi ilk yazımı  siz okurlarımla paylaşmaktan büyük onur ve mutluluk duymaktayım.

 1905 Yılında Amerika’nın Chicago kentinde Poul Harris ve üç arkadaşı tarafından kurulan ve dünya üzerindeki gönüllü hizmet kuruluşlarının ilki olan Rotary ‘nin resmi tanımı şöyledir; “Rotary, yeryüzünde barış ve iyi niyetin kurulmasına yardımcı olmak, bütün mesleklerde yüksek ahlak standartlarını teşvik etmek ve insanlığa hizmet vermek amacıyla bir araya gelen iş ve meslek sahibi kişilerin dünya çapında örgütlendiği bir hizmet kuruluşudur”

 Rotary’nin hizmet ideali , “Kendinden Önce Hizmet “ olarak ifade edilir. Bu bakış açısı, dünyanın neresinde olursa olsun tüm rotaryenleri kucaklayan bir tavrı belirler. Bu tavır ve idealler içerisinde ise birçok etik prensipler yatmaktadır. Rotary etiğinin temelini ise, UR 1954-1955 dönemi Başkanı Herbert J. Taylor ’ın 1932 yılında oluşturduğu dört sorudan oluşan bir etik sorgulama olan DÖRTLÜ ÖZDENETİM oluşturur.

 Rotaryen Taylor, o yıl iflasın eşiğinde olan Club Aluminium Company’nin başına getirilir. Şirket iflasın eşiğindedir ve Taylor’ın tek umudu çalışanların ortak ilkelerde buluşarak şirketlerine sahip çıkmasıdır. Taylor bir gün odasına çekilir, başını iki elinin arasına alır ve önündeki kâğıda şunları yazar;

Düşündükleriniz, söyledikleriniz ve yaptıklarımız;

  • Gerçeğe uygun mu?
  • İlgililerin tümü için adil mi?
  • İyi niyet ve daha iyi dostluklar sağlayacak mı?
  • İlgililerin tümü için hayırlı mı?

DÖRTLÜ ÖZDENETİM şirket çalışanlarının yanı sıra, satış, üretim, tanıtım, bayi ve müşterilerle olan ilişkilerin tümünde uygulanır ve şirket net geliri 15 yıl içerisinde milyon dolarlarla ifade edilmeye başlanır.

Herbert J. Taylor’ın bu sihirli formülü, 1943 Saint Louis, Missouri Konvansiyonunda “ DÖRTLÜ ÖZDENETİM “ adıyla kabul edilerek Rotary etiğinin temelini oluşturur. Dörtlü özdenetim iş ahlakını temellendirmede bu güne değin dünyada en çok basılan ve en çok kullanılan etik sorgulama özelliği taşımaktadır.

 

 

 Bu yazı 384 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ
GAZETEMİZ

nöbetçi eczaneler
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI